İHKİB GİY Girişimcilik ve İnovasyon Yarışması Final Jürisi 14 Takımın sunumları ile fizikselde gerçekleşecek.

Ödül töreni canlı yayını izlemek için 17 Mayıs saat 19:00'da İHKİB Youtube Kanalı'na bekliyoruz!

Sıkça Sorulan SorularYarışmaya nasıl kayıt yaptıracağım?

Başvuru formuna www.ihkibgiy.com/basvuru linki üzerinden, poster üzerindeki karekodu okutup Linktree aracılığıyla veya Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn biyografilerinde bulunan başvuru linklerinden ulaşabilirsin.


Yarışmaya katılmak için sunmam gereken belgeler nelerdir?

Başvuru formunu doldurman ve seçtiğin iletişim kanalını takip ederek, yönlendirilen şekilde yetenek haritalamasını yapman yeterli.


Yarışmaya katılmam için hangi bölümde öğrenci olmam gerekir?

Tekstil mühendisliği’nin yanısıra tüm mühendislik bölümleri ve diğer disiplinlerde öğrenim gören öğrenciler katılabilirler. Disiplinlerarasılık önem verdiğimiz bir özellik. Bu konudaki ana koşul öğrencilerin 3. veya 4. sınıf öğrencisi olmaları.
Hazır giyim sektörünün katma değerini artıracak yaratıcı ve yenilikçi girişimci olmak konusunda proje üretebilecek yetkinlikte, takım çalışmasına yatkın öğrenciler arıyoruz.

Neden 1 ve 2. sınıflar yarışmaya katılamıyorlar?

3 ve 4. sınıflar temel derslerini tamamlamış, belki biraz sektör deneyimi elde etmiş ve zorunlu stajlarına hazır halde oluyorlar. Bu nedenle üst sınıfların yer alması tercih edildi. Sonraki seneler için İHKİB GİY başvurularını takipte kalabilirsin.


Yarışmaya takım olarak mı, bireysel olarak mı başvuracağım?

Başvurular bireysel olarak alınacak ancak yarışmada takım halinde proje geliştirilecek Takımlar 5 kişiden oluşacak. Takımlar her takımda en az bir tekstil mühendisi olacak şekilde disiplinlerarasılık gözetilerek algoritmik bir sistem tarafından oluşturulacak.


Kendi takımım var, yarışmaya beraber katılamaz mıyız?

Maalesef. Kullandığımız yöntem sizleri takım çalışmasına adapte etmek, farklı alanlarla beraber çalışmayı ve üretmeyi desteklemek ve iş hayatına hazırlamak amacıyla geliştirildi. Bu nedenle bunu bir iş simülasyonu gibi görebilirsin. İş hayatında da tanımadığın insanlarla bir araya gelip, bir şeyler üretmek zorunda olacaksın.

Yarışmanın süresi nedir?

Yarışma, 15 Ekim 2021 günü kayıtlarla başlayacak. 30 Mart 2022 günü projeler teslim edilecek. Yarışma programında çeşitli eğitimler, çalıştaylar gerçekleştirilecek. Merak etme, bu tarihler sosyal medyadan duyurulacak.

Yarışmada ne tür destekler alabilirim?

Eğitimler sunmak ve mentorluk hizmeti vermek öğrencilere sağlanacak olan iki ana destek türü. Eğitimler; girişimcilik, inovasyon, tasarımcı düşünce, finansal okuryazarlık gibi alanlarda olacak. Bir yenilikçi girişimcinin farkında olması gereken içerik eğitimlerde sunulacak. Mentörlük ise yenilikçi girişimcilik alanında uzmanlar tarafından belirli bir program dahilinde verilecek.

Genel amacımız Hazır Giyim sektöründe sorunlara yenilikçi çözümler geliştirecek olan işletmelerin kurulmasının önünü açmak. Bu yolda doğruları kurgulamak için ise bilgi ve deneyim paylaşımına özel önem veriyoruz.

Belirli bir proje önerim yok, katılabilir miyim?

Proje fikrin olup olmaması başvuru noktasında önemli değil. Girişimci, inovasyon yetkinliklerine sahip bireyler arıyoruz. Süreç içerisinde bir çok eğitimden geçeceksiniz. Bunlardan ilki Keşif Çalıştayı. Bu çalıştay sonrasında sizden proje önerinizi sunmanızı bekleyeceğiz. Proje önerilerinden başarılı olanlar yarışmaya devam etmeye hak kazanacak. Elenenler ise aldığı eğitimlere dair bir sertifika alacaklar.


Sertifika alacak mıyız?

Yetkinlik Haritalaması sürecini geçip yarışmaya katılmaya hak kazanan 250 kişi elenseler dahi aldıkları eğitimlere dair sertifika alacaklar.