İHKİB - Girişimcilik ve İnovasyon Yarışması

İHKİB GİY Girişimcilik ve İnovasyon Yarışması Final Jürisi 14 Takımın sunumları ile fizikselde gerçekleşecek.

Ödül töreni canlı yayını izlemek için 17 Mayıs saat 19:00'da İHKİB Youtube Kanalı'na bekliyoruz!

Hakkımızda

Hazır Giyim sektörüne yenilikler getirebilecek, oyunun kurallarının yeniden yazılmasına, ezber bozmaya dönük, özellikle sektörün yarattığı katma değeri yükseltecek projeler üretecek parlak beyinler arıyoruz. Hedefimiz girişimcilikte erken aşama projeler üretebilecek ortam yaratmak.
Programımızın genel amacı; seçilmiş üniversite öğrencilerini bir araya getirerek; sektörel fayda sağlayan, sektörün algısını ve cazibesini artıran projeler üreten ve tasarım düşüncesi metodolojisini esas alan projeler üretmek.

Yarışmanın Amacı

Yarışma, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) yararına projelendirildi. Farklı disiplinlerden seçilmiş üniversite öğrencilerini bir araya getirerek; Hazır Giyim sektörüne katma değeri yüksek ürün, hizmet, süreç ve iş modeli planlayarak fayda sağlayan, sektörün algısını ve cazibesini artıran projeler üreten sürecin geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Amacımız, üçüncü ve dördüncü sınıflarda öğrenimine devam eden öğrencilerin Hazır Giyim sektöründe yaşanan gerçek sorunlara yenilikçi çözümler bulmalarına uygun ortamı sağlamak ve sektörün katma değeri yüksek ürünler geliştirmesine katkıda bulunmak, kariyer yolunda girişimciliği yüksek potansiyeli olan projeleri üreten öğrenciler için ise küresel bir start-up şirketine dönüşebilmelerini desteklemek.

Neden Bu Yarışma?

İHKİB Girişimcilik ve İnovasyon Yarışması (GİY), tekstil mühendisleri, çeşitli mühendislik ve sosyal bilimler bölümü öğrencileri için yenilikçi girişimcilik alanında heyecan verici bir fırsat.
Yarışma, Hazır Giyim (veya tekstil) sektörüne yönelik çeşitli alanlarda hızlandırılmış eğitimler alarak prototipler geliştirmek ve/veya ürün, hizmet, süreç ve iş modeli yenilikleri üzerinde çalışacak olup, ‘gerçek dünya’ deneyimlerinin geliştirilmesinde rekabet etme şansı sunuyor.

Bu yarışma, ödülleri kazanan öğrencilerin pazara yenilikler getirme hedefine devam etmelerini sağlamak amacıyla iddialı ve girişimci bir ekosistem yaratmak üzere kurgulanmıştır.

Yarışma, tüm mühendislik ve sosyal bilimler bölümü ve Türkiye’de yerleşik olan üniversitelerde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerine açıktır. Bu sayede farklı disiplinlerde öğrenim gören öğrencilerin bir arada olması teşvik edilmektedir.